MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Skwer przy ul. Szerokiej elegancki i schludny?

Redakcja
Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej chce większej estetyki na skwerze przy ul. Szerokiej w Gdańsku. ZDiZ zapowiada, że będzie dobrze i zaprasza stowarzyszenie do wspólnej pracy.

W połowie stycznia Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku ogłosił przetarg na zagospodarowanie skweru przy ul. Szerokiej w Gdańsku, który ma zostać całkowicie odnowiony. Jednak wytyczne nie spodobały się Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.

Kostka do podjazdów

- Stowarzyszenie wyraża stanowczy protest przeciwko zapisom zawartym w dokumentacji przetargowej, odnoszącym się do estetyki oczekiwanych rozwiązań - informuje Michał Szymański, prezes FRAG. - Z lektury wspomnianej dokumentacji wynika, że zamawiający oczekuje wyłożenia nawierzchni alejek w centrum Głównego Miasta kostką brukową, zalecaną przez producenta do wykładania m.in. podjazdów do garażu! Ponadto za wzór stawia się krytykowaną nawierzchnię wyremontowanej niedawno ulicy Grobla I, gdzie zastosowano materiały o niższym standardzie, niż na ostatnio remontowanych peronach SKM - zaznacza.

Jednak Zarząd Dróg i Zieleni uspokaja, że to jedynie proponowane rozwiązania zagospodarowania skweru w kwartale ulic: Szeroka - Grobla II - Świętojańska - Szklary.

- Załączone przez projektanta koncepcji przykładowe elementy zagospodarowania skweru służyły jedynie do ilustracji możliwości technicznych - mówi Mieczysław Kotłowski, dyrektor ZDiZ. - Projektant przedłoży propozycję rozwiązań szczegółowych, które będą przedmiotem opiniowania i zatwierdzenia przez służby konserwatorskie, architektoniczne i ZDiZ na obowiązkowych radach technicznych. Pragniemy podkreślić, że ZDiZ preferuje wykonywanie na Głównym Mieście nawierzchni z materiałów naturalnych - zapewnia.

Nie tak!

Stowarzyszenie, które skupia miłośników architektury i osoby żywo zainteresowane rozwojem aglomeracji gdańskiej, ponadto zauważa, że mała architektura (latarnie, śmietniki i ławki) nijak ma się do historycznego centrum miasta, a proponowany plac zabaw może tylko szpecić tę część Gdańska.

- Zamawiający oczekuje standardowych, katalogowych urządzeń w krzykliwych kolorach, znanych z osiedli mieszkaniowych. Czy historyczne śródmieście to właściwe miejsce na takie instalacje? Wydaje nam się, że np. podświetlane kolorowe płytki, po których dzieciaki mogłyby skakać w rytm światła, stylizowana na secesję karuzela czy huśtawka cieszyłyby tak najmłodszych, jak i oko spacerowiczów - zaznacza Szymański.

Zdaniem dyrektora ZDiZ, to tylko wstępne założenia, które nie są wiążące, a szczegóły opracuje zwycięzca przetargu.

ZDiZ uspokaja

- Prawo Zamówień Publicznych wyklucza na jakimkolwiek etapie postępowania wskazywanie producentów lub dostawców urządzeń, tym samym pokazane w koncepcji elementy wyposażenia nie mogą być w żadnym przypadku traktowane jako wskazane do realizacji - podkreśla dyrektor.

To nie wszystko, zdaniem Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, problem skweru przy ul. Szerokiej to fragment większego problemu, z którym boryka się miasto.

- Sprawa skwerku przy Szerokiej wskazuje na szerszy problem Gdańska, polegający na braku polityki estetycznej połączonym z brakiem kompetencji spółek miejskich w tym zakresie. Niezbędne jest przyspieszenie zmian w tym zakresie, bowiem nasz dystans względem pozostałych miast pogłębia się.

Pomożecie?

Mieczysław Kotłowski zaproponował nam jednak rozwiązanie - zaprosił forum do włączenia się do prac nad zagospodarowaniem skweru.

od 7 lat
Wideo

Gala Mistrzowie Motoryzacji 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto